İran Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Şeyler


İran Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Şeyler

  • 1. İran seyahat etmesi en kolay ülke değil, bu yüzden gelmeden önce tüm ön koşulları bilmek önemlidir. İşte bilmeniz gereken birkaç şey:
  • 2. İran katı bir İslam ülkesidir ve bu nedenle uygun şekilde giyinmek şarttır. Erkekler toplum içinde uzun pantolon giymeli, kadınlar ise toplum içinde başörtüsü takmalı ve tenlerini (bacaklar ve        kollar dahil) örtmelidir.
  • 3. Tüm seyahatinizi karşılayacak kadar ABD doları getirin. Uluslararası yaptırım nedeniyle, İran'da hiçbir yabancı ATM, Banka veya kredi kartı çalışmayacaktır.
  • 4. Acil durumlar için yeterli nakit paranız ve fazladan birkaç yüz dolarınız daha olduğundan emin olun.
  • 5. İran en güvenli ülkelerden biridir ve yerel halk son derece arkadaş canlısıdır.


Neden İran'ı Ziyaret Etmeliyim?

İran, dünyanın en eski ve en zengin tarihlerinden birine sahiptir. Cazibe merkezlerinin çoğu, 2.500 yıl önce Pers imparatorluğunun yükselişine kadar uzanıyordu. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen harabelerin ne kadar bakımlı olduğunu ve geleneklerinin ne kadar iyi sürdüğünü görmek çok şaşırtıcı. Eşsiz bir şekilde dekore edilmiş ve kusursuz simetrik mimarinin her köşesinde tarihin izlerini görebilirsiniz. Onlar gerçekten zanaatlarının ustaları.

Yerel halkın gezginlerle gelişigüzel bir konuşma başlattığını, onları akşam yemeğine ya da evlerine davet ettiğini ya da sırf misafir oldukları için gelişigüzel bir şekilde onlara bedava şeyler verdiğini görmek alışılmadık bir şey değil.


İran'ı Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman Ne Zaman?

İran dört mevsimi yaşayan bir ülkedir, yani ülkenin farklı köşelerinde aynı anda çeşitli iklimleri yaşayabilirsiniz. İran ve coğrafi karışımı hakkında hızlı bir rehber olarak ülkeyi üç bölgeye ayırabiliriz:

Klasik Rota (Tahran, Kum, Kaşan, İsfahan, Yazd ve Şiraz) ve Hazar Denizi (Mazandaran, Guilan ve Golestan eyaletleri).

İki yüksek mevsim vardır: Mart ayının başından Mayıs ayının sonuna kadar ve Eylül başından Kasım sonuna kadar

Zagros dağları boyunca Kuzeybatı ve Batı rotası (Erdebil, Tebriz, Zencan, Hamedan, Kirmanşah ve Sanandaj)

Nisan ortasından Kasım ortasına kadar bir yüksek sezon var.


Güney rotası ve Tahran'ın kuzeyindeki kayak merkezleri (Ahwaz, Bushehr, Bandar Abbas (Kish, Qeshm, Hormoz ve Hengam adaları), Chabahar, Dizin, Shemshak ve Tuchal kayak merkezleri)

Kasım sonundan Mart sonuna kadar sadece bir yüksek sezon


Vize

İran, Türk pazarıa vize uygulamaz. Türk pasaportu ile 90 güne kadar İran'da dolaşabilirsiniz. Ancak pasaportunda İsrail vizesi ya da giriş giriş çıkışları İran'a giremez.


İnternet ve VPN

Wifi İran'da henüz o kadar yaygın değil ve hız en iyi ihtimalle ortalama, bu yüzden güvenilir bir bağlantı arıyorsanız, Tahran Uluslararası Havalimanı'nın girişinde bulunan Irancell'in SIM kartını satın almanızı öneririm.

Dikkate alınması gereken bir diğer konu da sansür. İran'ın İnternet konusunda sıkı bir sansürü var, bu nedenle Facebook ve Twitter gibi web sitelerine erişmek için bir VPN'e ihtiyacınız olacak.


İran'da Dil

İran'ın resmi ve ana dili Farsçadır. Nüfusun yaklaşık %63'ünün ana dilidir. Azerice en çok konuşulan ikinci dildir ve üçüncüsü Kürtçedir ve bunu diğer birçok dil takip eder.


İran'da Din ve İslam Hukuku

Sizlere kısaca din ve İslam hukukundan ve İran'daki günlük hayatınızı nasıl etkilediğinden kısaca bahsetmek istiyorum.

İran'da resmi din, Arapların İran'ı işgal ettiği MS 670'den beri İslam'dır. Arapların İran'ı fethinden birkaç yüz yıl sonra Şii İslam dini ve siyasi bir güç haline geldi. İranlıların büyük çoğunluğu, yaklaşık %90'ı Şii İslam'ı uyguluyor.

Daha sonra 1979'da bir gün İslam Devrimi sonucunda İran resmen İslami bir teokrasi haline geldi. Bu nedenle ülkenin resmi adı İran İslam Cumhuriyeti'dir. Bu, yasal kodun İslam hukukuna, yani Şeriat'a dayandığı anlamına gelir.

İranlı evli olmayan çiftlerin aksine, yabancı evli olmayan çiftlerin İran'da birlikte bir otelde check-in yapmasına izin verilir.


İran'da ne giyilir?

Genel olarak, Orta Doğu'da seyahat ederken mütevazı giyinmek gerekir. Ancak İran'da alçakgönüllülük sadece bir tavsiye değil, kanunla da dikte ediliyor. İran'daki İslam hukuku, sadece İranlıları değil, aynı zamanda İran'a seyahat eden yabancıları da İran kıyafet kurallarına uymaya mecbur kılıyor.

– Erkekler: Uzun pantolon ve T-Shirt olmazsa olmazlar. Halka açık yerlerde kısa pantolonlara izin verilmez.

– Bayanlar: Başörtüsü kullanmanız gerekiyor. Eğer tesettürlü değilseniz evden en az bir başörtüsü alın.

Başörtünüzü sıkı bir şekilde bağlamanıza gerek yok, gevşek bir şekilde bağlamanız yeterli. İLETİŞİM

[email protected]
0216 706 93 43
0532 679 93 43

Caferağa Mah. General Asım Gündüz Cad. Dr. Dilemre İş Mrk. No:80/4 (34710) Kadıköy / İstanbul
    4Floors, 10, Banpo-daero, Seocho-gu, Seoul, Republic of Korea
Sitemizde anılan tüm fiyatlar, geçerli kartlar ile tek ödemede, en ucuz başlangıç fiyatlardır ve yeterli kontenjan olması durumunda geçerlidir.