“Renklerin Bayramı” Holi Festivali


“Renklerin Bayramı” Holi Festivali

Tarihin en eski festivallerinden olan Holi Festivali Hint kültürünün en önemli günlerinden biridir.

Hindistan'da ortaya çıkmış festival ağırlıklı olarak bu bölgede kutlansa da Hint yarımadası diasporası aracılığıyla Asya'nın ve Batı dünyasının diğer bölgelerine de yayılmıştır.

Holi, bir yıldız yılı bazlı Hindu ay takvimi olan Vikram Samvat Takvimi'nin Phalguna ayına düşen Purnima akşamında (dolunay günü) başlar. Bu gün, Miladi takvimde Mart ayının ortalarına düşer. Holi bir gece ve bir gün sürer.

Festivalin en önemli amaçlarından biri de iyilik timsali olan Holika’nın ruhunun anılmasıdır. Hatta Hindistan’da düzenlenen festivallerde Holika’yı simgeleyen bir heykelin ateşle buluşturulması seremonisi de gerçekleştirilir. Kısacası Holi Festivali, hem Holika için bir ağıt hem de baharın gelişinin kutlanmasıdır.

Festival, iyiliğin kötülüğe karşı zaferini, sevgiyi ve bağışlayıcılığı temsil eder. Kışın nihayet sona ermesini ve yeniden doğuşu simgeleyen festival, aynı zamanda iyilik için de önemli bir gündür.

Holi, baharın aynı zamanda birçokları için başkalarıyla tanışmak, oynamak ve gülmek, unutmak ve affetmek ve kırık ilişkileri onarmak için şenlikli bir gündür. Festivalde iyi bir bahar hasat sezonunun başlangıcı da kutlanmaktadır.

Mitolojik efsanelere göre kötülüklerin kralı olan Hiranyakapişu, Brahma tarafından ölümsüzlük ile ödüllendirilmiş bir tanrıdır. Fakat kötülüklerin kralı, bu ödüle şükretmek yerine herkesin ona itaat etmesini emretmiştir. Kralın bu talebine karşı gelen oğlu Prablah, babasına savaş açar.

Kötülüklerin kralı, oğlunun bu hamlesini affetmez ve onu öldürmeye çalışır. Prablah’ı babasının gazabından kız kardeşi Holika kurtaracaktır. Holika, ağabeyini kurtarmak için canını feda eder ve tanrı Vishnu da bu olayın üzerine kötülükler kralını öldürür. İşte, Holi bayramı da adını bu fedakar kız kardeşin adından almıştır.

Holi kutlamaları, Holika Dahan olarak adlandırılan, Holi'den bir gece öncesinde insanların toplandığı bir şenlik ateşinin önünde dini ritüeller gerçekleştirmeleri ile başlar. Toplanan kişiler, kendi içlerindeki kötülüklerin şeytan kralı Hiranyakaşipu'nun kız kardeşi Holika'nın ateşte öldürülmesi gibi yok edilmesi için dua ederler.

Ertesi sabah bir "renk festivali" olan Rangwali Holi kutlanır. Bu kutlamlarda insanlar birbirlerini ıslatır ve renkli tozları birbirlerine atarlar. Su tabancaları ve su dolu balonlar da kutlamalar esnasında kullanılabilir.

Renk savaşı sokaklarda, parklarda ve tapınak ile binaların dış kısımlarında meydana gelir. Gruplar davul ve diğer müzik enstrümanlarını taşır, seyahat eder, şarkı söyler ve dans ederler. Aile ziyaretleri ve Holi'ye özel yiyecek ve içeceklerin yenmesi de gelenekler arasındadır.

Holi Festivali heyecanını MORE WORLD TRAVEL kasiftur.com farkı ile yaşamaya ne dersiniz? Holi Festivali gezimiz için daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
İLETİŞİM

[email protected]
0216 706 93 43
0532 679 93 43

Caferağa Mah. General Asım Gündüz Cad. Dr. Dilemre İş Mrk. No:80/4 (34710) Kadıköy / İstanbul
    4Floors, 10, Banpo-daero, Seocho-gu, Seoul, Republic of Korea
Sitemizde anılan tüm fiyatlar, geçerli kartlar ile tek ödemede, en ucuz başlangıç fiyatlardır ve yeterli kontenjan olması durumunda geçerlidir.